REGISTRATION OCTOBER 4, 2016

The following architects, architectural firms and architectural technologists were registered on October 4, 2016:

COCTOBER 4, 2016 REGISTRATION

 

FULL REGISTRATION

 

1.CHUKWUEMEKA BONIFACE OKERE                                     

2. EYITAYO KOSEMANI                                                               

3. KEHINDE OYELEYE AKINRINDE                                            

4. SUNDAY GBENGA AGBEDE                                                   

5. OLUWAYEMISI AKNIPELUMI ABOLUWARIN                     

6. FESTINUS AIMURIE IHIMEKPEN                                          

7. JOHN ALLISON                                                                         

8. AMANAM EFFIONG UTAH                                                     

9. ABDULLAHI ABDULLAHI                                                        

10. SAMUEL GESIKEME OLOROGUN                                       

11. IFEANYI CHUKWUEKWU NZEKWE                                    

12. PETER IKECHUKWU OFORJI                                               

13. KENECHUKWU CHINWUBA MOGBO                                

14. DANJUMA SOKOLAYAM AGENI                                         

15. KELECHI CHIDINMA UKEJE                                                 

16. IBRAHIM BOLOGI KENCHI                                                  

17. OSAHON PIUS AGHEDO                                                       

18. EMMANUEL OLADEJO                                                         

19. MICHAEL OLUWAFEMI ALLEY                                            

20. OCHAPA ONAZI                                                                     

21. RAMOTA RUTH OBAGAH                                     

22. OLUFUNMILOLA OPEYEMI BADEJO                                 

23. EUGENE OSALENOMEN UWAKONYE                               

24. OBINNA CHIMA OGUINE                                                    

25. SA’ADATU ITOPA ONOTA                                                    

26. KENECHUKWU IKECHUKWU MADUABUM                     

27. OLUSADUM VITUS AKABOGU                             

28. AKINOLA OLUWADARE KOLAPO                                       

29. IBRAHIM ADAMU YAKUBU                                                 

30. SAMUEL EFE AGHARIAHIA                                                  

31. CHARLES IGBINOVIA                                                            

32. AHMED DABAI SANI                                                             

33. BRENDA ODOVUE UNUAVWORHO                                  

34. STEPHEN OKUNADE ADAMU                              

35. ENECHE JAMES AUDU                                                         

36. AKINDELE ADEMOLA AKANO                              

37. ARC. MARY HADIZA AGUEBOR

38. ARC. BABATUNDE ADESOYE

 

PROVISIONAL STAGE II

1.      DIKYAT KELVIN PIWUNA

2.      MICHAEL WENG MANKILIK

3.      TERSOO ABUBAKAR MACIKPAH

4.      OLUGBEMIGA JOSHUA RICKETTS

5.      OLUKAYODE OLUMI

6.      OLUWASANMI SIJU-OLA OSIBODU

7.      JACINTA ASHE’NGOM LEWA-SAMSON

8.      UCHENNA SAMSON NWATU

9.      ISKILU ADEKUNLE ADEBARI

 

ARCHITECTURAL FIRMS

 

1.      TRI-ARCH CONSULTANTS LIMITED                                  

2.      KRIZARCH ASSOCIATES LIMITED                                       

3.      ANZALLAH ASSOCIATES                                                      

4.      ATOBER ASSOCIATES                                                          

5.      ARDH CONSULTANTS                                                          

6.      KAPITAL PROJECTS & RESOURCES ASSOCIATES            

7.      MYK-JAS AND ASSOCIATES                                                

8.      GRIDS ASSOCIATES                                                              

9.      PLANNET LIMITED                                                               

10.   S. I. M. INTEGRATED PROJECTS LIMITED\

11.   ASHLEX SYNERGY LIMITED

12.   DEXTRA PROJECTS LIMITED

 

ARCHITECTURAL TECHNOLOGIST

1.      MAIMUNA IDRIS_OKAKU

2.      SALAMAT AJIKOBI

3.      JAMES ADEDAMOLA ADEFUYE 

4.      JOSHUA OLUWADAMILARE BOROKINNI

5.      AMOS OLATUNDE OLAYIWOLA

6.      MUHAMMAD NASIR GIDADO

7.      BELLO ZAKI MUHAMMED

 

Registrar, ARCON