REGISTRATION OF ARCHITECTS, ARCHITECTURAL FIRMS AND ARCHITECTURAL TECHNOLOGIST MAY 27, 2017

The following persons and architectural firms were registered at the Council meeting of April 27, 2017 held in Abuja:

 

FULL                                                    Amount to pay =N=106,000.00

1.      Arc. Adejoke Amusat-Adewuyi                                                           

2.      Arc. Roy-Sylvanus Okechukwu Ugwuokpe                         

3.      Arc. Olusayo Vincent Awosika                                             

4.      Arc. Ighodalo Godfrey Isibor                                                

5.      Arc. Adaji Salihu Aduku                                                        

6.      Arc. Kamaldeen Jide Anifowoshe                                         

7.      Arc. Adebukola Oluwadamilola Adetayo                                           

8.      Arc. Oluronke Omolola Odunjo                                                          

9.      Arc. Mohammed Nur Bukar                                                 

10.   Arc. Chukwuemeka Kalu Ezema                                           

11.   Arc. Adesina Aderemi Adetayo                                                           

12.   Arc. Lucy Inyang Edet                                                            

13.   Arc. Felix Olukayode Olawale                                               

14.   Arc. Oluwakayode Olabayo Gbodi                                       

15.   Arc. Adeyemi Elijah Adediran                                               

16.   Arc. Adeniyi Olufemi Adebiyi                                               

17.   Arc. Abiola Oyetunde Akinola                                              

18.   Arc. Olufemi Akingbolabo Akinpelu                                    

19.   Arc. Emmanuel Oyewole Akinloye                                      

20.   Arc. Modupe Aderinsola Adetoye                                       

21.   Arc. Oluwayomi Adebola Shittu                                          

22.   Arc. Olubukonla Oluyomi Adisa                                                          

23.   Arc. Temitope Ajisafe Ogunleye                                           

24.   Arc. Olayiwola Abiodun Olayinka                                        

25.   Arc. Hamed Adebowale Busari                                                           

 

Provisional Stage II                                                         Amount to pay =N=30,000.00

1.      Arc. Obiageli Zynab Anidi

2.      Arc. Peter Sunday Yisa

3.      Arc. Haruna Barma Mutai

4.      Arc. Abubakar Yahaya Muhammad

5.      Arc. Ibrahim Nahuche Ahmed

6.      Arc. Olatunde Folaranmi Adedayo

7.      Arc. Adedeji Ayiki Oluwayemi

8.      Arc. John Aond’akaa Abwa

9.      Arc. Chiwunma Mercy Anago

10.   Arc. Uzoma Anozie Ozorumba

11.   Arc. Samuel Oluwatofarati Gbadamosi

12.   Arc. Abubakar Chadi

13.   Arc. Akobe Muktar Saiki

14.   Arc. Abdulmalik Sule Hamma

15.   Arc. Agmada John Bawa

16.   Arc. Siyaka Abu

17.   Arc. Amina Manko Ibrahim

18.   Arc. Festus Eghafona Omorefe

19.   Arc. Omololu Olukayode Akinbobola

20.   Arc. Olatunbosun Bankole-Ojo

21.   Arc. Onyeka Yvonne Ilozor

22.   Arc. Adesoji Sobowale Oyenusi

23.   Arc. Olumide Adeniyi Ajayi

24.   Arc. Olalekan Akinbola Akinyemi

25.   Arc. Ugochukwu Ogbonnaya Uwadi

26.   Arc. Ayodele Anthony Akinmade

27.   Arc. Martins Iziegbe Okundia

28.   Arc. Suraj Adebowale Adenuga

29.   Arc. Nojuno Oshikena Ogbechie

30.   Arc. Iskilu Adekunle Adebari

31.   Arc. Olakunle Opeyemi Adejobi

32.   Arc. Yusuf Adeola Awoyemi

33.   Arc. Adeleke Adurayemi Iwakun

34.   Arc. Anthony Uchenna Nwobbi

35.   Arc. Kushe Pedro Akut

36.   Arc. Augustine Ebhobhan Oseghale

37.   Arc. Ibrahim Gana

38.   Arc. Yunusa Khadija Yusuf

39.   Arc. Martins TErzungwe Amough

40.   Arc. Bashir Mukhtar

41.   Arc. Ita Sopakri Enang

42.   Arc. Faisal Ben-Umar

43.   Arc. Iheanyichukwu Alozie Ogbonnaya

44.   Arc. Uche Oke

45.   Arc. Abubakar Aliyu

46.   Arc. Samson Dodo

47.   Arc. Yetunde Ronke Okeyinka

48.   Arc. Lukman Mu’azu Lukman

49.   Arc. Olubukola Abidemi Yoade

50.   Arc. Samson Ahwuyen Isaac

51.   Arc. Ikenna Nicholas Anyanwu

52.   Arc. Osayande Cyril Oyakhilome

53.   Arc. Mamenomakaren Idachaba

54.   Arc. Shola Comfort Aremu

55.   Arc. Musa Ogiri Adamu

56.   Arc. Oluwole Oluwaseun  Ajayi

57.   Arc. Ursula Onyinye Osakwe

58.   Arc. Michael Olayinka Durojaiye

59.   Arc. Onyiyechi Juliet Atuegbu

 

PROVISIONAL STAGE 1                                                                 Amount to pay =N=15,000.00

1.      Mr. Abubakar Ibrahim Yaya

2.      Miss Habiba Shamaki

3.      Mr. Olubukola Abosede Akindele

4.      Mr. Tope Peter Ibitayo

5.      Mr. Michael Oluwasola Adubi

6.      Mr. Uchenna John Dike

7.      Mr. Muhammad Suleiman Abdulkadir

8.      Mr. Oluwatobi Oyelayo Akanbi

9.      Mr. Francis Umunna Akpu

10.   Mr. Samuel Ideozo

 

 

 

ARCHITECTURAL FIRM                                                                  Amount to pay =N=200,000.00

1.      Ladi Olatunde And Associates

2.      Studio Ola Limited

3.      Dutyfield Associates Limited

4.      Gbade Adepoju And Associates

5.      Archi-Span Consults Limited

6.      Fingerprint Consult Associates

7.      Design Portals Limited

8.      G-Mem And Associates Limited

9.      Cardinal Design Consult

10.   IPL Architects Limited

11.   Archimetrics Nigeria Limited

 

Architectural Technology                                                             Amount to pay =N=10,000.00

1.      Abubakar Ahmad

2.      Samson Mokwe

3.      Aminu Bn Musa

4.      Sanusi Maimagani Sani

5.      Tajudeen Abiodun Jimoh

6.      Rabiu Abubakar Adamu

 

·        All payments to the Architects Registration Council of Nigeria (ARCON) account with the Central Bank of Nigeria (CBN) through the Remita Portal www.remita.net

 

Arc. Umar Murnai, fnia

Registrar, ARCON