OCTOBER 2016 REGISTRATION OF ARCHITECTS, ARCHITECTURAL TECHNOLOGISTS AND ARCHITECTURAL FIRMS

The following architects, architectural technologists and architectural firms were registered on the 4th of October, 2016:

 

Full Registration

 

1. CHUKWUEMEKA BONIFACE OKERE                     

2. EYITAYO KOSEMANI                                                

3. KEHINDE OYELEYE AKINRINDE                                            

4. SUNDAY GBENGA AGBEDE                                    

5. OLUWAYEMISI AKNIPELUMI ABOLUWARIN      

6. FESTINUS AIMURIE IHIMEKPEN                                          

7. JOHN ALLISON                                                                         

8. AMANAM EFFIONG UTAH                                      

9. ABDULLAHI ABDULLAHI                                         

10. SAMUEL GESIKEME OLOROGUN                        

11. IFEANYI CHUKWUEKWU NZEKWE                     

12. PETER IKECHUKWU OFORJI                                

13. KENECHUKWU CHINWUBA MOGBO                 

14. DANJUMA SOKOLAYAM AGENI                          

15. KELECHI CHIDINMA UKEJE                                  

16. IBRAHIM BOLOGI KENCHI                                   

17. OSAHON PIUS AGHEDO                                        

18. EMMANUEL OLADEJO                                          

19. MICHAEL OLUWAFEMI ALLEY                             

20. OCHAPA ONAZI                                                      

21. RAMOTA RUTH OBAGAH                                     

22. OLUFUNMILOLA OPEYEMI BADEJO                  

23. EUGENE OSALENOMEN UWAKONYE                

24. OBINNA CHIMA OGUINE                                     

25. SA’ADATU ITOPA ONOTA                                     

26. KENECHUKWU IKECHUKWU MADUABUM      

27. OLUSADUM VITUS AKABOGU                             

28. AKINOLA OLUWADARE KOLAPO                        

29. IBRAHIM ADAMU YAKUBU                                  

30. SAMUEL EFE AGHARIAHIA                                   

31. CHARLES IGBINOVIA                                             

32. AHMED DABAI SANI                                              

33. BRENDA ODOVUE UNUAVWORHO                   

34. STEPHEN OKUNADE ADAMU                              

35. ENECHE JAMES AUDU                                          

36. AKINDELE ADEMOLA AKANO               

37. MARY HADIZA AGUEBOR                                     

38. BABATUNDE ADESOYE                                         

 

Provisional Registration Stage Two

 

1.      DYIKAT KELVIN PIWUNA

2.      MICHAEL WENG MANKILIK

3.      TERSOO ABUBAKAR MACIKPAH

4.      OLUGBEMIGA JOSHUA RICKETTS

5.      OLUKAYODE OLUMI

6.      OLUWASANMI SIJU-OLA OSIBODU

7.      JACINTA ASHE’NGOM LEWA-SAMSON

8.      UCHENNA SAMSON NWATU

9.      ISKILU ADEKUNLE ADEBARI

 

Architectural Technologists

 

1.      MAIMUNA IDRIS-OKAKU

2.      SALAMAT AJIKOBI

3.      JAMES ADEDAMOLA ADEFUYE

4.      JOSHUA OLUWADAMILARE BOROKINNI

5.      AMOS OLATUNDE OLAYIWOLA

6.      MUHAMMAD NASIR GIDADO

7.      BELLO ZAKI MOHAMMED

 

FIRMS

1.      TRI-ARCH CONSULTANTS LIMITED                   

2.      KRIZARCH ASSOCIATES LIMITED                                       

3.      ANZALLAH ASSOCIATES                                                      

4.      ATOBER ASSOCIATES                                                          

5.      ARDH CONSULTANTS                                                          

6.      KAPITAL PROJECTS & RESOURCES ASSOCIATES            

7.      MYK-JAS AND ASSOCIATES                                                

8.      GRIDS ASSOCIATES                                               

9.      PLANNET LIMITED                                                               

10.   S. I. M. INTEGRATED PROJECTS LIMITED

11.   ASHLEX SYNERGY LIMITED

12.   DEXTRA PROJECTS LIMITED

Payment Advice

Full Registration                                              =N=101,000.00

Provisional Stage II                                          =N=30,000.00

Architectural Technologists                              =N=15,000.00

Architectural Firms                                            =N=196,000.00

 

All payments are expected to be made through the Remita portal www.remita.net on or before the 31st of October, 2016.

 

Arc. Umar Murnai, fnia

Registrar, ARCON