JUNE 2015 REGISTRATION OF ARCHITECTS AND ARCHITECTURAL FIRMS

The following Archiects and Architectural Firms were registered on the 8th of June, 2015: 

FULL REGISTRATION

1.    PATRICK OLANREWAJU OGUNLEYE                                                    

2.    PATRICIA NJIDEKA KIO                                                                        

3.    ANDRE OSHIOMA BRAI                                                                        

4.     ABUBAKAR GIIREI ADAMU                                                                 

5.    FOMARE MAJOROH                                                                               

6.    ALEX OLU WAGBATSOMA                                                                   

7.    EL-AMIN ADEYEMI DAHUNSI                                                   

8.    JESSE HARUNA YAKUBU                                                         

9.     AYODELE EMMANUEL IKUDAYISI                                         

10.   KELECHUKWU UMEH                                                              

11.  ARITETSEOMA ANDREA AGBOGHOROMA                          

12.  DAVID OLORUNYOMI ADEBAYO                                            

13.   OLUTOSIN SOWUNMI SOLANKE                                           

14.  MOHAMMED KABIRU ABDULLAHI                                          

15.  OLADIMEJI OLUSEYI OYEGOKE                                             

16.  ISAAC OMOKHEGBE OKOSUN                                                          

17.  YAHAYA BELLO MUHAMMAD                                                  

18.  BUKOLA MORENIKE AJIBOLA                                                 

19.  DAMILOLA THOMAS OMOTADE                                              

20.   LADIFA BARAU MUHAMMAD                                                  

21.  ADETUNJI ABDULRASAQ BELLO                                            

22.   CHINWENNWO PHILLIPS OHOCHUKWU                              

23.  PATRICK OMOIJADE AISABOKHALE                                      

24.  ABDULKARIM UMAR AUDI                                                       

25.  IHEANYICHUKWU IGOLO                                                         

26.  HYGINUS IFEANYICHUKWU IVOKE                                        

27.  PHILIP OLURIN AKINDELE                                                        

28.  UGOCHUKWU CHRISTIAN OTI                                                            

29.  AGATHA NOGIERU ODIGIE                                                      

30.  CHIBUEZE JUSTIN OGODO                                                     

31.  OMODELE EBENEZER AINA                                                    

32.  CHIOMA UKAMAKA EMAKPOR                                                           

33.  ZUMI SIRAJO ADAMU                                                               

34.  JOHN BITRUS DUNG                                                                 

35.  IDONGESIT JOHN COOKEY                                                     

36.  OLUSEGUN ADETUNMBI                                                          

37.  EFEMENA BENEDICT ORERE                                                 

38.   JAIRUS LUCKSON                                                                    

39.  MUKTAR ABDULMALIK GARBA                                                           

40.  OLAKUNLE OLAMOYE OWOGBO                               

41.  SAMUEL OLUMIDE FALEYE                                         

42.  SAIDAT DAMOLA OLADOKUN                                     

43.  MFONOBONG ETIM BASSEY                                      

44.  MICHAEL OSA OAIKHINAN                                           

45.  UZODINMA CHINEDU MBANEFO                                

46.  ABIMBOLA JOSHUA OMOTOLA                                              

47.  OSHOKE DERIC LEGOGIE                                           

48.   ZAYYAD KHALIFA MAHMOUD                                                

49.  CHIDINMA AMARACHUKWU EMMA-OCHU              

50.  BULUS MARCUS                                                                        

51.  GRACE BRIGGS                                                             

52.  OMOLEYE BABATUNDE DURODOLA                         

53.  LIAKI ADELEYE ADENOLA                                            

54.  OLUSEYI KANYINSOLA MARGARET AKINDELE       

55.  IZIEN ISUDUKHO IFIDON                                              

56.  EVBODAGHE IFIDON                                                    

57.  AYANATE DOUGLAS                                                     

58.  IMADE JOHN IDUSERI                                                  

59.  NNAMDI CHARLES CHUKWURAH                              

60.  DARLINGTON CHINEMEREM AGOMUOH                 

61.  BELEMA HENRY AMAKIRI-WHYTE                             

62.  OLUSOLA ADEKUNLE ASA                                           

63.  EHIMEN LUCKY EBHOMIEN                                         

64.  ALIYU ABUBAKAR                                                          

PROVISIONAL REGISTRATION STAGE TWO

1.    OMONIYI OGUNYEMI                                                    

2.    AMA HOGAN ITAM                                                         

3.    KENECHUKWU IKECHUKWU MADUABUM                

4.    OLADAYO JOEL AJIBOLA                                            

5.    OLUMIDE IBRAHIM OSHIKOYA                                               

6.    RUKAIYATU USMAN AHMED                                       

7.    CHIWUNMA MERCY ANAGO                                       

8.    BABATUNDE ESHIOZHOKHAI JOSEPH                    

9.    HASSAN TAYE ANIFOWOSHE                                     

10.  OLUWATADE AZEEZ ADEGBENRO                           

11.  JAMES INEDU GEORGE                                                           

 

PROVISIONAL REGISTRATION STAGE ONE

1.    FAISAL MOHAMMED                                                     

2.    YAHAYA MUSA

ARCHITECTURAL FIRMS 

 

 

1.    TNA ASSOCIATES                                                                                              

2.    MASTERPLAN DEVELOPMENT COMPANY LIMITED                                               

3.    PAUL OSA CONSULTS                                                                                      

4.    MASTERSTROKES DESIGN STUDIOS                                                                       

5.    URBAN SIGNATURES CONSULT                                                                    

6.    DORO ASSOCIATES                                                                                          

7.    IDEAL SPACES LIMITED                                                                                               

8.    CADFORM NIGERIA                                                                                          

9.    HYBRID TECHNOLOGIES (HYTECH) LIMITED                                              

10.  OTNIEL CONSULT LIMITED                                                                              

11.  STARKOIT LIMITED                                                                                            

12.  HOFETE CONSULTS                                                                                         

13.  ARKISPACE CONSULTANTS                                                                            

14.  UNIARCH ASSOCIATES                                                                                                

15.  BUILD-DESIGN LIMITED                                                                                                

16.  URBANCRIBS NIGERIA LIMITED                                                                     

17.  STUDIO STOONE DESIGNS                                                                             

18.  ARCPRODEV DESIGN ASSOCIATES LIMITED                                              

19.  YUBAR CONSULTANTS LIMITED                                                                    

20.  ULTIMATE PROJECT CONSULTS LIMITED                                                    

21.  CARDOZI GROUP CONSULTANTS                                                                 

22.  SITECHNIQUES LIMITED                                                                                  

23.  TOKUNBO FOWODE ASSOCIATES                                                                

24.  ARCHITECTURAL SERVICES AND DEVELOPMENT CONSULTANTS       

25.  CHUKS AND DE-CREW SERVICES LIMITED                                                 

26.  ZINEX AND ASSOCIATES LIMITED                                                                 

27.  ORTHO-MATRIX DESIGN CONSULT LIMITED                                                           

28.  METRO PARTNERS AND CONSULTING LIMITED                                        

29.  AVANT GARDE DESIGNS LIMITED                                                                 

30.  BLACLINE ARCHITECTS LIMITED