INFORMATION FOR THE FIRST CONTACT ARCON REGULARISATION PROGRAMME

INFORMATION FOR THE FIRST CONTACT ARCON REGULARISATION PROGRAMME

 

The First Contact of the ARCON Regularisation Programme has been scheduled to take place as follows:

Venue:                      Chams City Plc

                                    SASCON International School

                                    19A Yedeseram Street

                                    Maitama, Abuja

Time:                         9:00 am

Date:                          31st January, 2017

Candidates not resident in Abuja are advised to be in Abuja at least 24 hours before the programme commences. Excuses of late arrival to the centre will not be entertained.

Rules for Qualification

Candidates eligible for the programme fall under one of the following:

a.      Both B.Sc./B.Tech /B.E.S. (Arch) and M.Sc./M.Tech/M.E.D (Arch) or their equivalent degrees of unaccredited Architecture programme from Nigerian schools;

b.      Candidates who graduated from Nigerian schools with unaccepted degree nomenclature in Architecture.

All applicants must have attained both degrees on/before December 31, 2014.

ELIGIBLE CANDIDATES FOR ARP

1 ABDULRAHEEM, BOLAJI TAJUDEEN

2 ABESIN, TAOFIK OLANIYI

3 ABOABA, OLATUNDE AYOBAMI

4 ABU, OSAWE IVAN

5 ABUBAKAR, KABIRU ABIODUN

7 ADEALA, ADELEKE ADEKUNLE

8 ADEBAYO, ARIYO OLUWADAMILOLA

9 ADEBAYO, FIYINFOLUWA ADE

10 ADEBIYI, MUSTAPHA BOLAJI

11 ADEDIRAN, IYABODE ABIODUN

12 ADEDIRAN, ADEYEMI ELIJAH

13 ADEJUYITAN, VCITORIA OLUFUNMILAYO

14 ADELAJA, ADENIYI TAIWO

15 ADELEKE, ADEWALE JULIUS

16 ADENIYI, ADEOLU ADESOLA

17 ADEOJO, OYEBISI REBECCA

18 ADEOYE, ABIODUN OLUYEMI

19 ADEPITAN, FEYIJIMI ABAYOMI

20 ADERIBIGBE, ADEYINKA

21 ADETAYO, ADESHINA ADEREMI

22 ADETIBA, AYOOLA PETER

23 ADETOYE, MODUPE ADERINOLA

24 ADEWALE, ADEYEMI AKINDEJI

25 ADEWUMI, CHRISTOPHER ADETUNJI

26 ADEYEMO, ADEKUNLE OLAWUMI

27 ADISA, TAIWO ABDULRAUF

28 ADISA, OLUBUNKOLA OLUYOMI

29 AGBAJE, ITUNU CHRISTIANAH

30 AGBELU, OLAYEMI SAMSIDEEN

31 AJALA, SHAKIRUDEEN ABIOYE

32 AJAYI, OLWASEUN ADEKUNLE

33 AJAYI, AYODELE OLUSOLA

34 AJAYI, ROTIMI OLUFEMI

35 AJIBAWO, OLUWAFEMI OLUWASEUN

36 AKANDE, ABIOLA OLUKEMI

37 AKANDE, ADEMOLA ADEBOWALE

38 ABANG, SEBASTINE JOHN THOMAS

39 ADAMU, MOHAMMED BABAYO

40 ALI, DAUDA

41 AKINTADE, TEMITOPE OLUWAFUNMILAYO

42 AKINYEMI, SAMSON BOLARINWA

43 AKURUYEJO, BENJAMIN BUSUYI

44. ALE, DUROJAIYE ROTIMI

45 ALU, OLAKUNLE AYODEJI

46 AREMU, OLUWATOSIN OYETUNDE

47 AREOLA KEHINDE

48 ARINZE, NNAMDI CHARLES

49 ARIYO, OLUWASOJI SUNKANMI

50. AWE, IBUKUNOLUWAPO ESTHER

51 AWOKANDE, ADEWOLE RICHARD

52 AWONIYI, OLUYEMISI OLUFUNMILAYO

53 AWONUBI, BABAJIDE ADEMOLA

54 AWOYINKA, TITILAYO OLAMIDE

55 AYOKHAI, SUNDAY ILLUEBEY

56 AZUBUIKE, PATIENCE EZIOGO

57 BALOGUN, AKINDELE GBOLAHAN

58 BANYE, HENRY EBUWA

59 BOBAYO, ADEBAYO JAMES

60 BUSARI, NASIR OLANREWAJU

61 BWARI, HAMED ADEBOWALE

62 CHUKWU, CHINAECHETAM

63 CHUKWU, BLESSING CHIDINMA

64 COLE, MOJISOLA OLATORERA

65 DADA, KEHINDE HUSSEIN

66 DARAMOLA, ODEYEMI TITI

67 DAVID, SUNDAY ADEREMI

68 DIENAGHA, TEIBIBOFA JASON

69 EBOH, ENAKENO NASS

70 EDET, LUCY INYANG

71 EDUN, GBOLADE BAMIDELE

72 EHIRIM, DAVID IHEANYICHUKWU

73 ADEKANBI OYINADE ABOSEDE

74 ESOSUAKPO, DAMILOLA DEBORAH

75 EUBA, ADEBAYO ISAAC

76 EUGENE, VCITOR CHIBUEZE

77 EZONU, KENNETH NDUBUISI

78 FALADE, OLUWASEUN BABAWALE

79 FALADE, IBUKUNOLUWA ADEBOLA

80 FALADE, TOLUWANIMI BUKUNMI

81 FALUDE, EMMANUEL BAMIYO

82 FAMILUSI, AYOKUNLE IBUKUN

83 FASHINA, OLASENI OLUGBEMI

84 FASOGBON, OLATUNDE OLUWAFISAYO

85 FASUYI, OLUWATOSIN OLAJOMO

86 FATOYE, MICHAEL OLAKUNMI

87 GAFAR, AFIS ADENOLA

88 GBODI, OLUWAKAYODE OLABAYO

89 GUMUS, PREYE PHILIP

90 HENRY-BANYE, MODUPE STEPHANIE

91 HUNSA, SAMUEL SENU

92 IBIDAPO, OLUTAYO

93 IBIMILUYI, EMMANUEL OLUWATOSIN

94 IBUOYE, TEMITOPE FOLASADE

95 IDOWU, OLUWAFEMI OLUWASEGUN

96 IGBUDU, GEORGE NDUBUKA

97 IGE, ENDURANCE TEMITOPE

98 IKPA, OCHEA UDUMA

99 ILUEMOUNU, HARUNA AIKHENERA

100 ILUPEJU, TEMITOPE ABEL

101 ISAAC, AHWUYEN SAMSON

102 JEGEDE, OLUWASEUN EBENEZER

103 KALU, JOSEPH CHIAWOLAMOKE

104 KANU, ALVAN LUCKY

105 KOMOLAFE, OLATUNJI WILLIAMS

106 KOYA, OLUWASEUN ADEWALE

107 LAWAL, BABATUNDE TAOFEEK

108 MAKYUR, JUSTIN IORVER

109 MORAKINYO, KOLAWOLE OPEYEMI

110 MUSTAPHA, YUSUFF TUNJI

111 NDUKWE, FREDRICK AUSTIN

112 OBADINA, OLUMIDE ADEKUNLE

113 OBAYA, EMMANUEL ADEMOLA

114 OBORO, AZUMME EVELYN

115 ODEBIYI, EZEKIEL ADEWALE

116 ODENDE, TEMIDAYO OLUWASEGUN

117 ODERINDE, ODUNAYO ABIODUN

118 ODUKOGBE, ENIOLA OLAWUNMI

119 ODUWOYE, ISIAKA ADETOYE

120 OGBEIDE, AZINEGBE EHINOMEN

121 OGBUOKIRI, CHISARAOKWU VIVIAN

122 OGIDAN, IBITOYE GREGORY

123 OGINNI, OLALEKAN OLADIMEJI

124 OGUNGBIRE, AKINOLA AFOLABI

125 OGUNKOYA, ADEMOLA WASIU

126 OGUNLANA, OLUFEMI OLUTOLANI

127 OGUNLEYE, TEMITOPE AJISAFE

128 OGUNTADE, DAVID OLAOLU

129 OGUNTADE, OLATUNJI ADEWALE

130 OJELABI, OLUDOLAPO ADEDAYO

131 OJI, CHUKWUDIMMA CHUKWUDIKE

132 OJO-AWO, ADEBAYO PATRICK

133 OKERE, TOCHUKWU EMMANUEL

134 OLA, AYODEJI PHILIP

135 OLABINTAN, ABIOLA OLALEKAN

136 OLADELE, TEMITOPE BEATRICE

137 OLADELE, BUKOLA FUNMILAYO

138 OLADIPO, OLASUPO OLUMIDE

139 OLADOSU, EMMANUEL

140 OLAJOLO, OLAYEMI OLAWALE

141 OLALEYE, RAFIU OLADAYO

142 OLAOLU, SAIDI AKINWALE

143 OLAOYE, OLUBUNMI ADEDAYO

144 OLASUPO, OLUTAYO OLADAYO

145 OLATUNBOSUN, ABEL OLUWAMAYOWA

146 OLATUNJI, ABIODUN JEREMY

147 OLAWOLE, FELIX ANTHONY OLUKAYODE

148 OLAWOORE, IBRAHIM OLADEJI

149 OLAYENI, KOFOWOROLA PIUS

150 HAMIDU, SHITUFA

151 OLLA, IFEOLUWA ADEBUKOLA

152 OLOTU, OLUSOJI OLABODE

153 OLOWOLAFE, SAMUEL OLABODE

154 OLUGBODE, AYOOLA IBIKUNLE

155 OLUJUYIGBE, OLUMIDE EBENEZER

156 OLUKEMI, OLANIYI TAJUDEEN

157 OLUKOTUN, TEMITAYO ADEWUMI

158 OLUWASOLA, OPEYEMI ADERIN

159 OMOKANWAIYE ENIOLA OLUBUNMI

160 OMOLAJA, TEMITOPE OLORUNFEMI

161 OMONAIYE, OLORUNFEMI ABOSEDE

162 OMOTOSO, NICHOLAS OLUSOLA

163 OMWANGHE, STEPHEN IYOBOSA

164 ONAEKO, AYODEJI BABAFEMI

165 ONAOLAPO, SOLOMON BIDEMI

166 ONI, OLUWAKAYODE FELIX

167 ONI, OLUSOLA AYODEJI

168 ONI, OLAYINKA ADEREMI

169 ONWUKA, CHIMEZIE OGHENEOCHUKO

170 OPASINA, SALIM ABIODUN

171 ORENUGA, OLUSEYI SOLOMON

172 ORUA, DARE KAYODE

173 OSADEBEY, AMAKA HENRIETTA

174 OSHUNKOYA OLUFEMI ADEBOLA

175 OYEDELE, WASIU OLADIPO

176 OYEDELE, OLABODE IFETOLA

177 OYEDOKUN, AKEEM AKANMU

178 OYENIYI, DAMILOLA BABATUNDE

179 OYEWALE, OLADIMEJI OLANREWAJU

180 OYEWO, OLUBUKOLA OYEBOLANLE

181 OYEWOLE, ADEYEMI FESTUS

182 OYEYIPO, OLUMIDE

183 POPOOLA, TOYIN EMMANUEL

184 SALAMI, TAIWO TAOFIK

185 SALAWU, AISHAT OLUWASEYI

186 SANNI, AHMED

187 SANNI, OLUDARE ABIODUN

188 SANU, OLADOTUN SUNDAY

189 SHITTU, OLUWAYOMI ADEBOLA

190 SOFOLA, OLAWUNMI OLUSHOLA

191 SOFOWORA, ABIODUN RASHEED

192 SUARA, DAMILOLA TAHIR

193 TAIWO, JOEL BABAWALE

194 TEMISANREN, JEMIDE

195 TOKEDE, CLEMENT ADEDAPO

196 UCHELLA, ONYEDIKACHI

197 UDEAGHA, AUGUSTINE NZUBE

198 UGOCHUKWU, NDUKAUBA HENRY

199 UWALEME, IKECHUKWU KENNETH

200 UZOAGWA, ARMSTRONG CALEB

201 WILLIAMS, UBUKOWHO PATRICK

202 HASSAN, MAIMUNAT OMAR

203 JALAM, USMAN ALIYU

204 JIBRIL, USMAN IBRAHIM

206 USMAN, HARUNA ABDU

207 USMAN, SULAIMAN TANIMU

208 ADEBIYI, ADENIYI OLUFEMI

209 EZEMA, CHUKWUEMEKA KALU

210 MAKINDE ADEYEMI ANUOLUWAPO

211 OWIE, PAUL AIDEYAN

212 AKINOLA, ABIOLA OYETUNDE

213 AKINLOYE, EMMANUEL OYEWOLE

214 OLAYINKA, OLAYIWOLA ABIODUN

215 AKINPELU, OLUFEMI AKINGBOLABO

ELIGIBLE CANDIDATES FOR ARP WITH INCOMPLETE DATA

1 ADAM, JIBRIN JULIUS                                               No Phone Number

2 BARMA, JIBRIN SHERIFF MOHAMMED No Email Address

3 DAMISSAH, SAMUEL AIKHOMO                             No Attestation, No Signature

4 ESIEGBE, JONATHAN EFE                                         No Attestation, No Signature

5 FADAHUNSI OLAYINKA OLAMIDE                          No Phone Number

6 IBITAYO, TOPE PETER                                               No Phone Number

7 ODUYEBO, OLUMAYOWA ABAYOMI                     No Phone Number

8 OYEDEPO, OLUWATOSIN BABS                              No Phone Number

9 SAIDU, DAHIRU No Email Address,                        No Phone Number

10 SANNI,  Ahmed                                                        No attestation, No Signature

10 YOADE, OLUBUKOLA ABIDEMI                             No Phone Number

CANDIDATES WITH INCOMPLETE DATA ARE EXPECTED TO SUBMIT THEIR OUTSTANDING DETAILS NO

LATER THAN 12 NOON 24 JANUARY 2016. FAILURE TO DO SO WILL NOT PARTICIPATE IN THE

PROGRAMME

Email Address: arp@arconigeria.org.ng

NON-ELIGIBLE CANDIDATES FOR ARP

1 ADAMU, AMINU SANI                                              Foreign Degree

2 ADEOYE, OLUWATOSIN ADETOLA                         B.Sc Only

3 AKINMOLADUN, OLUSOLA PETER                         B.Sc Only

4 AUDU, HARUNA ALIYU Accredited                        B.Tech

5 BATUBO, FUBARA DATUBO Accredited                B.Tech

6 BELLO, WALID ALIYU                                                Foreign Degree

7 BOTT, DAVE GYANG                                                  B.Sc Only

8 DASAOLU, OLANIYI OLADIMEJI                              No B.Sc

9 EBOIGBE, IYARE NWANYEMOGO                           B.Sc Only

10 EHINAFE, OLAKUNLE OJO FELIX                           No B.Sc

11 ELEMIDE, OLUDAISI OLUSEGUN                          No B.Sc

12 FAKERE, ALEXANDER ADEYEMI Accredited        B.Sc

13 GABRIEL, ONUCHE SAMUEL                                 B.Tech Only

14 GAMBO, FATIMA Accredited                                B.Tech

15 GANIYU, SIKIRU ABIODUN Accredited               B.Tech

16 GIDADO, ABUBAKAR MUHAMMAD                     2015 M.Sc Certificate

17 IBEH, DOMINIC NGOZI                                           No B.Sc

18 IMASUEN, GORDON NOMA                                  B.Sc Only

19 ISA KAITA, DALHAT                                                 Accredited M.Tech

20 ISAH, AHMED MAKUN                                            Accredited M.Tech

21 JAMES, JEREMIAH                                                   Accredited B.Sc

22 JOHNSON, DELE MATTHEW VICTOR                   No B.Sc

23 JONAS, OBIANUJU MIRIAM                                  Accredited B.Tech

24 LAWAL, OLUWATOYIN OLUWAKAYODE            Foreign Degree

25 MAIBE, FARUK UMAR                                             B.Tech Only

26 OJO, FRANCIS KEHINDE                                          No B.Sc

27 OLA, ABIOLA OLUGBENGA                                    Accredited B.Tech

28 OLAOGUN, OLATUNJI OLUGBENGA                   Foreign Degree

29 OLAOGUN, OGHENETEGA                                     Foreign Degree

30 OLORUNTOBA, KAYODE                                        No B.Sc

31 ONI, RUFUS OLORUNJOWON                               Accredited M.Tech

32 OSANYINLUSI, AYODELE                                       B.Sc Only

33 RAHEEM, MUSILIU ADISA                                      No B.Sc

34 SHEHU, NURUDEEN BARAU                                  2015 M.Sc Certificate

35 THOMAS, ABIODUN AYORINDE                           Foreign Degree

36 YAKUBU, KASHIM IBN                                            2015 M.Sc Certificate

37 MUSA, ADAMU                                                        Accredited B.Sc

38 NASSI, SULAIMAN                                                   Accredited B.Sc

39 NIMLYAT, PONTIP                                                   Accredited B.Sc

40 OYEWALE, OLADEMIEJI OLANREWAJU              No B.Sc

41 YAHAYA, LAWAL SABO                                           Accredited B.Sc

 

 

Arc. Umar Murnai, fnia

Registrar, ARCON